Běžné potíže a neduhy novorozenců

Každý rodič to zná. Bezbrannost a zranitelnost toho drobečka, kterého jsme si přivezli domů z porodnice, v nás může vyvolávat úzkost a strach z každé maličkosti. Skvrnky na kůži, barva stolice, nespavost a pláč. Jaké projevy a příznaky se u miminek považují za normální?

Novorozenecká žloutenka

Je velmi častým jevem, a přestože žluté zabarvení kůže miminka většinou novopečenou maminku vyděsí, zpravidla rychle zmizí a nezanechává následky. Objevit se může u předčasně narozených novorozenců, ale i u dětí donošených nebo narozených po termínu.

Příčinou je hromadění bilirubinu - žlutého barviva, při rozpadu červených krvinek. Játra novorozeného dítěte jsou stále ve vývinu, proto mnohdy nestačí žluté barvivo odbourávat. Množství bilirubinu v krvi dítěte se sleduje už v porodnici a v těžších případech, např. právě u nedonošených dětí, se může přistoupit k tzv. fototerapii, kdy je dítě vystaveno záření modrého světla v inkubátoru. Donošeným dětem s pouhým náznakem žloutenky může stačit větší příjem denního světla, např. přesunutím postýlky k oknu ke slunci, což i v porodnici někdy doporučují.

Novorozenecké koliky

Jsou noční můrou mnoha maminek, protože postihují opravdu velké množství dětí a přetrvávají do 3. - 4. měsíce života. Bolesti bříška častěji postihují chlapečky, ale holčičkám se také nevyhýbají. Dítě s těmito problémy propláče většinu noci nebo i dne a rodiče propadají zoufalství z bezmoci a stresu z nedostatku odpočinku.

Proti nadýmaní pomáhá fenyklový čaj nebo kapky Sab Simplex, doporučují se také masáže bříška nebo zavinování a houpání, pro úlevu a uklidňující pocit bezpečí. Kojící matky by také měly dbát na svou stravu, a pokud možno se vyvarovat nadýmavých látek - vynechat z jídelníčku luštěniny, zelí, česnek a podobně. Samozřejmostí je nechat dítě po krmení odříhnout. Během kojení nebo krmení z lahvičky totiž často spolyká větší množství vzduchu, a to bývá jednou z příčin potíží.

Potničky

Malé červené pupínky, někdy s bílou špičkou. Objevují se většinou v záhybech na končetinách, na krku, ale i pod vlasy a na obličeji. Vznikají při nadměrném pocení, třeba když miminko příliš oblékáme a ještě zavinujeme v dobře vytopené místnosti. Nejsou svědivé a po čase samy zmizí, mohou se ztratit rychleji při použití tekutého pudru, doporučuje se také slunečnicový olej.

Rada pediatra

Tyto a mnohé jiné problémy mohou potrápit většinu rodičů, především když mají první dítě. Máte-li jakékoliv pochybnosti, neváhejte se obrátit na svého pediatra, i kdyby vám váš dotaz připadal sebevíc malicherný. Dítě si zvyká na své okolí a nové prostředí a stejně tak si matka zvyká na dítě a jeho potřeby. Vše vyžaduje čas, a proto je zbytečné obviňovat se z neznalosti nebo dokonce z neschopnosti.

Váš pediatr vám poradí nejen ohledně příznaků nemoci a způsobu léčby, ale především ve věcech běžné a každodenní péče o miminko, která by vám měla přinášet kromě pocitu odpovědnosti hlavně radost a štěstí.

 

Jak jste zvládali (nebo zvládáte) péči o miminko v jeho prvních týdnech a měsících? Podělte se o své zkušenosti.

Běžné potíže a neduhy novorozenců patří do témat
 • potíže novorozenců Lucka 30.07.2015 22:07:08

  Já mám super dětskou lékařku,dala mi ne sebe telefon,kdyby se cokoliv dělo,abych zavolala kdykoliv...řekla bych,že i mě to hodně uklidnilo a byla jsem v klidu já i mimčo!!!!A nakonec jsme bojovali prvních pár týdnů jen s dětskou kolikou... na kterou jsem dávala jen Espumisan kapičky,které nám výborně zabíraly...

  • Re: potíže novorozenců Siki 30.12.2015 12:05:25

   Syna taky hodně trápily prdíky, ale paní doktorka mi poradila Espumisan a ten nám opravdu pomohl, při pravidelném užívání bylo za pár dní po bolesti bříška a krásně spinkal celou noc, budil se jen jednou na kojení.

  • Re: potíže novorozenců Zrzka 01.08.2015 07:49:39

   Máme to podobně...doktorka mě ujistila, že mohu volat či přijít kdykoli, že je lepší se 2x zeptat :-) Takže i s prdíkama jsme raději zašli (protože malá řvala i 3h vkuse do vyčerpání :( ) ... a tak nám doktorka ukázala úlevové polohy a doporučila kapičky Espumisan..a já odcházela o 100% klidnější...a klidná máma = klidné dítě :-) Je to den ode dne lepší!

   • Re: Re: potíže novorozenců Nina 25.09.2015 08:42:27

    Hlavně maminka musí zachovat klid a pokud to doktorka ví, tak je to správná doktorka ;) a maminku uklidní ;)
    My jsme jinak taky hodně bojovali s nadýmáním...a Espumisan nám pomohl...fakt jsem za něj ráda, dceři dost ulevil a mně také.

 • Miminko novina 29.12.2010 21:26:34

  Když byly děti mimina a něco se mi nelíbilo, tak jsem s nimi šla k doktorce, naštěstí to byla mnohdy jenom rýmička, kašel, později nějaká ta chřipka, žádné velké nemoci, ty se nám naštěstí vyhnuly...:-)

 • Miminko Verča 17.10.2010 20:51:00

  Je hrozně těžké poznat, kdy má miminko běžné problémy a kdy je to vážné a je třeba volat doktora. Člověk nechce zbytečně plašit a zároveň je tu velké riziko, že něco zanedbá. Chce to dobré nervy a trochu intuice je taky třeba.

  • Re: Miminko Veronika 18.10.2010 12:02:14

   Souhlasím, je lepší zeptat se doktora desetkrát a mít jistotu a nemyslet na to, jestli budeme vypadat hloupě. Pevné nervy to chce určitě, víc než kdy jindy.:-D Mám 2měsíční mimi a někdy si vyčítám, že se mi ani té intuice nějak nedostává. :-DD


Adresář

Diskutujte na téma Novorozenec

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku