Fontanela

Držíte poprvé v náručí novorozené miminko a nahmatali jste mu na hlavičce měkké místečko, pod kterým cítíte pulz? Opatrně, nikdy na něj netlačte, mohli byste miminku ublížit. Toto zranitelné místo na hlavě se nazývá fontanela.

Fontanely jsou vazivové destičky mezi lebečními kostmi, které umožňují další růst hlavičky po porodu a zvětšování objemu mozku. Lze je nahmatat mezi lebečními kostmi novorozenců, kojenců a malých batolat. Jsou hodně důležité, protože umožňují pohyblivost příslušných kostí a změnu tvaru hlavičky během porodu.

Fontanel je více druhů

Velká fontanela je největší, má tvar kosočtverce a nachází se mezi čelní kostí a oběma temenními kostmi. Při pravidelném pediatrickém vyšetření kojence se sleduje velikost, pružnost a poloha vzhledem k okolí. Velká fontanela se postupně zmenšuje a uzavírá kolem 13. měsíce, v některých případech i později, a to kolem 1,5 až 2 roků.

Při nedostatečné hydrataci, při průjmu, zvracení nebo nedostatečném příjmu tekutiny je velká fontanela propadlá a na hlavičce můžete nahmatat propadlinku. Naopak při zvýšeném tlaku v hlavičce – při infekci CNS (meningitida, krvácení, zánět mozkových blan atd.) je fontanela napjatá, vystupuje nad okolí, je tužší a často pulzuje.

Fontanela se kontroluje v poradně pokaždé a její prohlídka patří mezi základní vyšetření. Může pomoci při stanovení příčin obtíží u dítěte.

Malá fontanela nachází se mezi zadní částí temenních kostí a kostí týlní. Má tvar trojúhelníku. V čase porodu je již často nehmatná a definitivně se uzavírá do šestého měsíce života dítěte.

Ostatní fontanely: fonciculus mastoideus se nachází mezi temenní, týlní a spánkovou kostí, fonticulussphenoidalis mezi čelní, spánkovou, klínovou a temenní kostí. Běžně se nevyšetřují a nenahmatávají. Uzavírají se až kolem třetího roku věku.

Fontanela nevyžaduje žádnou speciální péči. Neměla by se ale zbytečně mačkat. Hlavičku klidně můžete česat i hladit. Děťátku tím nijak neublížíte.

Pokud se fontanela neuzavře do dvacátého měsíce, je vhodné provést kontrolní vyšetření, zda je vše v pořádku. Do grafu se zanesou hodnoty obvodu hlavičky od porodu až do aktuálního období a sledují se případné odchylky růstu. Provádí se také ultrazvukové vyšetření, zhodnotí se kostní věk na základě rentgenu. Většinou však stačí pečlivá kontrola pediatra a pravidelné měření hlavičky a rozměrů velké fontanely.

Fontanela patří do témat
 • Příliš rychlá srostlá fontavela Radka 16.11.2016 19:40:05

  Dobrý den,
  mému vnukovi při vyšetření dětská doktorka řekla, že má příliš srostlou fontavelu. Je mu 7 měsíců. Značí toto nějaký problém nebo nemoc?

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskutujte na téma Novorozenec

Píšeme jinde
 • Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Živáňská pečeně je pokrm slovenské kuchyně, který má spoustu variant. Klasická příprava spočívá v kombinaci vepřového, jehněčího a hovězího masa, které se napíchá na jehlu a pomalu rožní. Ne každý si může tuto přípravu dovolit, proto si dnes připravíme levnější živáňskou pečeni v troubě.

 • Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Vyzkoušejte tip na rychlý oběd či večeři. Špagetový koláč s balkánským sýrem, špenátovými lístky a čerstvými bylinkami dobře chutná, zasytí a není náročný na suroviny.Zdravě.cz na Facebooku