Kdy jít poprvé ven s miminkem

Právě jste přijela domů z porodnice a nejraději byste se chtěla pochlubit celému světu svým miminkem a vyrazit ven s kočárkem. Musíte ale počkat pár týdnů, než se vydáte ven mezi lidi.

Velmi častá otázka maminek je, kdy mohou poprvé své miminko obléci a vyjít s ním na procházku nebo třeba na návštěvu. Pokud je miminko v pořádku, na krátkou procházku můžete klidně kdykoli po propuštění z porodnice, ale je nutné zvolit vhodné oblečení, přiměřenou délku procházky a příhodné prostředí.

Pozor na mrazy a hodně lidí

Novorozenec by neměl pobývat v prostředí s teplotou nižší, než je minus pět stupňů Celsia. Takže v mrazivých dnech určitě zůstaňte doma. Vycházky prodlužujte postupně, aby si miminko zvyklo na teplotní změnu. Jeho imunitní systém se teprve vytváří. Určitě nejsou vhodné návštěvy nákupních center a supermarketů, kde je velká koncentrace lidí a hluk.

Novorozenec je citlivý tvoreček, kterého musíte chránit. Miminko se rodí s nevyvinutou imunitou, a proto je jeho schopnost bránit se nástrahám okolí velice omezená. Placentou v rámci předporodního období získává protilátky, které ho pak chrání během prvních týdnů života. Množství mateřských protilátek postupně klesá a přibližně od třetího měsíce života se musí spolehnout jenom na svou vlastní protilátkovou produkci.

Opatrně i s návštěvami

Už zase někdo zvoní? Tentokrát to jsou kamarádky, které se přišly pokochat miminkem. S návštěvami ale pozor. Šestinedělí je doba, kdy se dává tělo rodičky dohromady, žena se učí své nové mateřské roli a navíc potřebuje hodně odpočívat. V takovém období může být i kratší návštěva vyčerpávající.

Nemluvě o možné nákaze zvenčí. Uvědomte si, že pro malé novorozeně je i běžná rýma velmi obtěžující záležitostí. Miminko nemůže dobře sát z prsu, špatně se mu dýchá, neklidně spí. To vše vede k začarovanému kruhu, kdy je miminko nevrlé a maminka unavená a nevyspalá. Nestyďte se proto všem říct, že potřebujete odpočívat a nemáte na návštěvu náladu.

Pokud si myslíte, že nějakou tu návštěvu zvládnete, zeptejte se, zda jsou zdraví. Chráníte tím své miminko. A nezapomínejte, že i dětské návštěvy představují riziko. Řada dětských nemocí je infekčních.

V prvních týdnech je vhodné, abyste se vyhýbala místům, kde je hodně lidí. Platí to především o velkých nákupních centrech, ale také o městské hromadné dopravě. Vždyť jenom v metru a autobusech jezdí denně tisíce lidí a s nimi tisíce nejrůznějších virů a bakterií, které poletují všude kolem.

 

Kdy jste šli poprvé ven s novorozencem a jak se díváte na pobyt s miminkem mezi spoustou lidí?

Kdy jít poprvé ven s miminkem patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Novorozenec

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku