Proč miminko pláče?

Zdroj: Isifa/Thinkstock
O pláči toho bylo napsáno již mnoho. Jen máloco dokáže unavenou maminku dohnat k zoufalství jako neustálý dětský pláč. Pro klid matky i dítěte je podstatné zjistit důvod pláče. Maminky často podvědomě poznají, proč jejich miminko není spokojené, přesto v dnešním článku nabídneme pár rad a důvodů dětského pláče.

Dětský pláč je forma komunikace mezi miminkem a rodičem. Malé dítě nemá žádný jiný způsob, kterým by se mohlo vyjádřit. Miminko vás pláčem určitě nechce naštvat, ani poslat na psychiatrii. Tímto projevem vyjadřuje pouze svoje přání.

Pokud máte pocit, že netušíte, co chce vaše dítě plíče říci, zkuste se prostě řídit svým mateřským instinktem. Anebo několika radami.

Tou nejčastější příčinou je samozřejmě hlad, takže každá matka nejdříve své dítě nakrmí. Pozor ale, ne každý pláč musí nutně znamenat, že chce miminko jíst.

Pokud kojíte, tak nekojte jako o závod a nenechte se zmást tím, že se pokaždé, když mu dáte prs, napije. Budete-li krmit příliš často, situaci tím jenom zhoršíte a miminko bude mít koliku, průjem nebo začne zvracet.

Možné důvody pláče miminka

Kolikový pláč

Tento pláč je opravdu nepříjemný a zná ho asi každá maminka. Bolesti bříška a usedavé plakání, které přichází většinou pozdě odpoledne nebo večer. Když záchvat trvá dlouho, jen těžko je miminko k utišení. Ke zmírnění potíží je dobrá jemná masáž bříška.

Zima, nebo teplo

Miminkům je nejlépe, když je v místnosti, kde spí, 24 – 28°C. Bohužel v horkých měsících se těchto teplot dá jen stěží dosáhnout, a proto počítejte s nějakým nářkem.

Málo kontaktu

Maminka je vytížená domácími pracemi nebo dalšími dětmi a miminku se věnuje méně, než by měla. Maminka by si proto měla během dne čas od času miminko přitisknout ke svému tělu, aby cítilo tlukot jejího srdce. Dítě se pak velmi rychle zklidní.

Chce přebalit

Opruzený zadeček umí pěkně potrápit. Miminka by se proto neměla nechávat dlouho nepřebalená, protože jim hrozí kožní problémy, které mohou být velmi bolestivé a bývají častou příčinou pláče novorozeňat a kojenců.

Nudí se

I ty nejmenší děti potřebují společnost, a jakmile je přestane bavit hračka, kterou mají v postýlce, začnou se dožadovat pozornosti rodičů. Je proto dobré dát miminko do lehátka nebo do autosedačky a posadit ho třeba do kuchyně na stůl, aby mohlo sledovat dění (mytí nádobí, vaření). Miminku je úplně jedno, co bude maminka dělat. Jemu se bude líbit cokoli, co bude moci pozorovat.

Pocit nepohodlí

Pláč může signalizovat příliš utaženou plenku nebo třeba nové oblečení, které dítě škrtí či škrábe.

Pokud vyloučíte všechny výše zmíněné důvody pláče a vaše miminko bude stále neutišitelné, je asi na čase obrátit se na dětského lékaře.

Proč miminko pláče? patří do témat
 • John Smithd661 03.09.2016 10:39:12

  I like this post, enjoyed this one regards for putting up. The goal of revival is conformity to the image of Christ, not imitation of animals. by Richard F. Lovelace. eeegfededkdekfea

 • kolika a spánek Zuzana 30.07.2015 22:12:42

  U nás strašný řev při kolice (začali jsme dávat pravidelně Espumisan,zlepšení po pár dnech užívání...) a pak taky,když se prckovi chtělo spát (když už byl přetaženej,řval tak,že jsme nevědeli co s ním....) Nakonec si ale všecko nějak sedlo...chce to ale zpočátku silný nervy....

  • Re: kolika a spánek Zita 01.08.2015 07:56:41

   Jo, když malá brečí kvůli "prdíkům", tak to hned každý musí poznat...bříško jak kámen a v obličeji rudá jak rajče... Ikdyž teď už je to lepší, protože jsme taky nasadili Espumisan a fakt pomáhá.
   Nejlépe je dcerce venku na vzduchu, v kočárku...takže chodíme hodně na procházky - tam téměř nepláče ;)

 • Veronika 22.10.2012 19:09:14

  Těch 24 - 28 stupňů mě fakt pobavilo :-) A ještě to dorazil dovětek, že v horkých letních měsících se této teploty dá těžko dosáhnout :-)

  • Re: Bára 24.10.2012 13:34:05

   nevím co vas na tom tak pobavilo....naše malá byla stále chladná, tak jsme museli přitápět. doma jsme meli teplotu kolem 25 °C. kazde dítě je jiné a ten dovetek....to jste asi nepochopila....pokud je 32°C, tak té teploty asi těžko dosáhnete teda pokud nemáte doma klimu.


Adresář

Diskutujte na téma Novorozenec

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku