"Ucpané" slzné kanálky u novorozenců

Slzy jsou pro člověka velmi důležité. Chrání oko před poškozením. Pokud máme slz nadbytek, otravují nám život. Pokud jich je nedostatek, oko palí, řeže a jestliže se stav neřeší, může dojít k trvalému poškození oka. Strašná představa pro dospělého a ještě horší pro malé dítě. Přesto mnoho novorozenců trpí neprůchodností slzných cest. Jaká je pomoc?

Příčiny

Neprůchodnost slzných kanálků se objevuje nejčastěji v prvních týdnech života až do 2.-3. měsíce. Příčinou bývá částečné nebo úplné uzavření odtokových slzných kanálků v místě jejich vyústění do nosních průchudů. „Ucpání" způsobuje převážně vrozená anomalie (slzné cesty nejsou dovyvinuty).

Projevy

 • nejčastější: hlenění a slzení oční štěrbiny

 • méně časté: bolestivé zarudnutí a otok

 • ojedinělé: namodralé zduření slzného vaku (patrné už od narození)

Diagnostika

Funkci slzných cest určí funkční odtokové testy - fluoresceinový test (FDDT - Fluorescein Dye Disappearance Test). Je technicky nenáročný, přesný a dobře proveditelný i u dětí:

Do oční štěrbiny se aplikuje 1 kapku roztoku fluoresceinu rbiny a hodnotí změny se po 5-ti minutách.

 • stupeň 0 - v oku nezůstalo žádné barvivo, vše odteklo slznými cestami do nosu, slzné cesty jsou tedy plně funkční.

 • stupeň 1 - v oku zůstala část barviva, odtok je zpomalen

 • stupeň 2 - všechno barvivo zůstalo v oku, slzné cesty jsou plně neprůchodné

Jestliže výsledek testu nedopadl dobře, začíná se párat po překážce v slzných cestách. To se provádí pomocí sondáží Bowmanovou sondou a průplachem slzných cest v lokálním znecitlivění.

K upřesnění nálezu lze provést také dakryocystografii (kontrastní RTG vyšetření slzných cest), CT (počítačovou tomografii), MR (nukleární magnetickou rezonanci) a endoskopické vyšetření dutiny nosní (vyšetření nosu speciální optikou).

Léčba

Novorozenec nemusí mít po porodu dokončený vývoj slzovodu, slzné cesty pak mohou být neprůchodné. Vývoj nadále probíhá i po narození a do 4. měsíce věku je dokončen až v 80 %. Z toho vyplývá, že do věku 4 měsíců se spontánně upraví většina vrozených neprůchodností. Proto:

 1. Nejprve léčíme konzervativně - lokální aplikací očních kapek s hydrostatickými masážemi slzných cest (provádíme při každém kapání tlakem prstu na slzné cesty ve směru kanálky, vak, slzovod)

 1. Pokud léčba nepomůže, je vhodné ve věku 4-6 měsíců odstranit překážku v slzovodu sondáží Bowmanovou sondou. Zákrok se provádí v lokálním znecitlivění. Nebývá pro dítě bolestivý.

 2. Pokud efekt není, opakuje se sondáž za 1 měsíc.

 3. Pokud ani opakovaná sondáž problém nevyřeší, je doporučena intubace slzných cest silikonovou kanylou. Operace trvá 10 minut v narkóze s využitím endoskopických technik. Začíná se odstraněním překážky slzovodu, následuje zavedení silikonové kanyly do slzných cest, která udržuje jejich průchodnost. Kanyla se odstraňuje po 2-6 měsících ambulantně.

Máte nějaké zkušenosti s tímto problémem vy?

"Ucpané" slzné kanálky u novorozenců patří do témat
 • operace slzných kanálků Veronika 05.10.2011 10:13:35

  Dobrý den,
  tak mi jsem den po operaci v Ostravské nemocnici. Jeli jsme tam kvůli MUDr. Červenkovi (nejvyhlášenější specialista na slzné kanálky u dětí v ČR) podotýkám že to máme 450km takže žádná legrace. Malého (7 měsíců) uspali přivezli mi ho za hodinu a třičtvrtě, strašně plakal, očičko jak Rocky Balboa krvavavé slzičky, krev z nosánku a z mého do té doby usměvavého dítěte je uzlíček nervů! Snad to pomůže na ostatních dětech ani nebylo vidět že jim něco dělali takže máme asi jen smůlu ale musím podotknout, že pan doktor je skutečně kapacita v oboru - bohužel jen on ti ostatní co se kolem té operace motají už ne. V každém případě nechodit už na žádné průplachy jen je to týrá kanálky se pak mohou zajizvit a bude to daleko horší. Nutná určitě sondáž která ukáže jaký problém očičko má a nebát se té operace. Jak říkám na ostatních dětech vůbec nebylo vidět že jim něco dělali :-)

  • Re: operace slzných kanálků Libuše 17.04.2013 19:29:46

   Paní Veroniko, chtěla jsem se zeptat, jak dlouho vaše dítě před oprací nejedlo? Díky za odpověď. Nám ta operace hrozí a malého kojím, ale představa, že nebude papat, je dost drastická. V papírech máme napsáno 6 hod před oprací nejíst. Díky.

   • Re: Re: operace slzných kanálků Vanda 02.06.2013 18:01:01

    Dobrý den, paní Libuše.
    Příští týden nás čeká operace slzných kanálků v Ostravě. A mám úplně stejný strach, co se kojení týká .... Nedovedu si představit, že malá bude ráno plakat a já ji nebudu moct dát mléko. Napsala byste mi, jak to mají v nemocnici ošetřeno.

    Děkuji

  • Re: operace slzných kanálků miluse32 23.10.2011 15:24:15

   syn má po úrazu zcela nepruchodné slzné kanálky a má poškozený i slzný vak.Po vyšetření u mudr.Červenky,byla doporučena operace v nemocnici v Ostravě(mame to od bydliště přes 200km).Co se týká mudr.Červenky ,tak je to kapacita,je ochotny,pečlivý,laskavý a má pěkný přístup k dětem.Zato v ostravské nemocnici je přístup úplně opačný.Dobré jméno této nemocnici dělá jen mudr.Červenka.

 • "Ucpané" slzné kanálky u novorozenců Jana 08.12.2009 21:45:22

  Dobrý den,náš syn Honzík byl dnes odstranit překážku v slzovodu sondáží Bowmanovou sondou a vubec mu to neznecitlivěli jak tady píšete,strašně plakal a tekla mu krvavá slzička celé očičko má zarudlé.Ostaní maminky co tam na to byli také,už tam šli po třetí a bubec jim to nepomohlo.Kdyby to nepomohlo i našemu Honzíkovi máme nárok na to znecitlivění at to tolik necítí a nebolí ho to?Děkuji Jana

  • Re: "Ucpané" slzné kanálky u novorozenců Lenka 02.09.2011 13:04:30

   Dobrý den paní Jano!! moje 20 měsíční holčička jde 19.9 na slzné kanálky do Královských vinohradech na ten zákrok s těma slznejmama kanálkama tam buda pod nárkozou! akorád musí podstopit nějaké vyšetření kvůli celkové aneztezii! jinak samozdřejmě máte nárok na celkovou anestezii! Hlavně se nenechte odbít! Bohužel ta první fáze co dělali vašemu drobečkovi tak ta je asi bez anestezie. mojí olčičce to dělali také tak, ale zase měla jen 3.měsíce teprve života! Dopuručuji jít na ten zákrok tam ho opravdu musí dát pod nárkozu!!! Vážně jesli jste z Praha tek doporučuji tu Fakutní nemocnici Královské vinohrady! ten primář co tam je tak je fakt dobrej i nám ho doporučili!!! Tam bych fakt neměla strach! Jinak je tam pěkný i přístup k dětem!!! Držím palce ať váš brouček netrpí a hlavně hlavu vzhůru!! mejtese a ať to všechno pěkně dopadne! lenka tenzerova


Adresář

Diskutujte na téma Novorozenec

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku